آستیگماتیسم یکی از اختلال‌های شایع چشم است که به‌طورمعمول با عینک، لنز و یا جراحی برطرف می‌شود.

آستیگماتیسم فقط برای فواصل دور نیست، بلکه این عارضه به‌طور تقریبی دید اشخاص را در تمام فواصل تحت تأثیر قرار می‌دهد. عینک، لنز و دیگر روش‌های اصلاح عیوب انکساری ازجمله لازک، لیزیک، فمتولیزیک، PRK ‏‏‏ ‏گزینه‌های درمانی مناسب برای رفع مشکلات بینایی ناشی از آستیگماتیسم هستند.

چشم افراد به‌طور طبیعی شبیه یک کره است. تحت شرایط عادی، زمانی که نور وارد چشم می‌شود حاصل انعکاس و یا بازتاب نور تصویر واضحی از شئ است. درصورتی‌که چشم یک شخص آستیگمات شبیه یک توپ فوتبال و یا سطح پشت قاشق است. در این حالت نور پس از برخورد با اشيا و عبور از سطح ناصاف قرنيه، در یک زاویه بیشتر از دیگر زوایا شکست داده می‌شود و به‌نوعی تنها بخشی از شئ در میدان دید قرار می‌گیرد به همین دلیل اشیا در هر فاصله‌ای که قرارگرفته باشند مقداری تار و مواج دیده می‌شوند.
این اختلال شایع و طبیعی چشم ناشی از انحنای غیرطبیعی در سطح قرنیه بوده که سبب تاری دید می‌شود و علت دقیق آن ناشناخته است. ولی زمینه ارثی دارد.
انواع آستیگمات

سه نوع اولیه آستیگماتیسم عبارت‌اند از:

آستیگمات نزدیک بینی:

در نزدیک‌بینی، یکی یا هر دو محور از محورهای چشم نزدیک‌بین هستند. درواقع شعاع‌های نور به‌جای آنكه دقیقاً روی شبكیه متمركز شوند، در جلوی شبكیه به هم می‌رسند و اشیای دور تصویری مبهم خواهند داشت. این میزان در یک محور بیشتر از محور دیگر است.

آستیگمات در دوربینی :

در دوربینی یکی یا هر دو محور از محور چشم دوربین هستند. نور در پشت چشم متمرکز می‌شود و تصویر اشیا نزدیک تار دیده می‌شود. این میزان در یک محور بیشتر از دیگری است.

آستیگمات ترکیبی :

درصورتی‌که یکی از محورهای چشم نزدیک‌بین و دیگری دوربین باشد، آستیگمات چشم را آستیگمات ترکیبی یا مختلط گویند.

آستیگماتیسم منظم و غیرمنظم

می‌توان آستیگماتیسم را به دودسته غیرمنظم و منظم نیز طبقه‌بندی کرد. محور‌های چشم در آستیگمات منظم با زاویه حدود 90 درجه عمود بر هم و در آستیگمات نامنظم عمود بر هم نیستند. بیشتر آستیگمات‌های قرنیه چشم منظم بوده و در حالت دادنِ چشم به شکل توپ فوتبال تأثیرگذار هستند.

تست تشخیص آستیگمات چشم:

ابتدا در فاصله یک متری از صفحه‌نمایش خود قرار بگیرید.

یک‌چشم خود را بدون فشار با دست‌ بسته و با چشم دیگر به خطوط نگاه کنید. سپس همین عمل را برای چشم دیگر انجام دهید.

اگر بعضی از خطوط را روشن و بعضی دیگر را تیره‌تر می‌بینید، ممکن است چشمان شما آستیگمات باشند. در این صورت مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود.

منابع

http://www.webmd.com/eye-health/astigmatism-eyes

http://www.allaboutvision.com/conditions/astigmatism.htm

http://www.essilor.com/en/EyeHealth/LensesForYourVision/TestyourEyes/Pages/EyetestforAstigmatism.aspx

http://www.aoa.org/patients-and-public/eye-and-vision-problems/glossary-of-eye-and-vision-conditions/astigmatism?sso=y