برای مراقب از سلامت چشم‌های‌خود و خانواده محترمتان این هشت اشتباه را مرتکب نشوید چرا که در این صورت بینایی شما یا عزیزانتان را به خطر می‌اندازید:

1. با لنز تماسی نخوابید

برخی از لنزها را می‌توان در شب هم مورد استفاده قرار داد اما بیشتر متخصصان بر این باورند که هنگام خواب استفاده از چنین لنزهایی نیز بسیار خطرناک است. مطالعه انجام شده در آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا نشان می‌دهد که استفاده از لنز در خواب می‌تواند احتمال بروز زخم قرنیه را ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر کند. زمانی که با لنز می‌خوابید، اکسیژن قرنیه کمتر می‌شود و همین امر موجب می‌شود عفونت در چشم ایجاد شده و باکتری‌های مضر در آن رشد کند.

 

2. چشمان خود را مدام مالش ندهید

زمانی که چشمان خود را مدام مالش می‌دهید، دچار مشکل خواهید شد. برخی اوقات چشم شما دچار خارش می‌شود و مجبور به مالیدن آن با دست هستید اما بهتر است چشم خود را کاملاً ببندید و تنها بخش خارجی چشم را با دست لمس کنید. مالش دادن بیش از حد چشم می‌تواند باعث پاره شدن رگ‌های خونی شده و چشم را ملتهب کند.

 

3. به چشم‌پزشک مراجعه کنید

بیشتر افراد هیچ توجهی به معاینات منظم چشم‌پزشکی ندارند. تغییرات بینایی ممکن است مهم‌ترین دلیل برای مراجعه به چشم‌پزشک باشد اما باید بدانید که مراجعه سالانه به چشم‌پزشک سلامت چشمان شما را تضمین می‌کند. همان طور که می‌دانید در پشت چشم هیچ گیرنده دردی وجود ندارد. بنابراین اگر یکی از رگ‌های خونی پاره شده یا توموری وجود داشته باشد تا زمانی که بینایی تحت تاثیر قرار نگرفته است، متوجه این موضوع نخواهید شد.

 

4. از وسایل الکترونیکی کمتر استفاده ‌کنید

نمایشگر رایانه‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند نور آبی از خود ساطع می‌کنند که به گفته چشم‌پزشکان برای چشمان شما مضر است. زمانی که ساعت‌ها به این صفحات نمایش خیره می‌شوید، دچار سردرد و چشم‌درد خواهید شد. آیا می‎دانید زمانی که تمام روز را بدون توقف به این صفحات نمایش نگاه می‌کنید چه بلایی سر چشم‌تان می‌آید. یاد بگیرید از قانون ۲۰-۲۰ تبعیت کنید. یعنی به ازای هر ۲۰ دقیقه‌ای که به صفحه نمایش نگاه می‌کنید، یک استراحت ۲۰ ثانیه‌ای به چشمان خود بدهید و به یک مسافت دور خیره شوید.

 

5. در فاصله بین مژه‌ها و چشم خط چشم نکشید

بیشتر افراد تلاش می‌کنند خط چشم را در ناحیه داخلی چشم بکشند، این یک شیوه نادرست محسوب می‌شود و باید از انجام این کار خودداری شود. زمانی که خط چشم را در قسمت داخلی چشم می‌کشید، مواد آن با اشک چشم ترکیب می‌شود. اگر لنز می‌‌گذارید، مواد آرایشی با لنز درگیر شده و موجب می‌شود اکسیژن چشم کمتر و کمتر شود. ذرات آرایشی همچنین می‌توانند میکروب‌های مختلف را وارد چشم کنند که همین امر موجب عفونت می‌شود.

 

6. با آرایش نخوابید

زمانی که با آرایش به رختخواب می‌روید امکان آلوده شدن چشم وجود دارد. وجود ریمل در چشم ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر با آرایش می‌خوابید و سپس با دستان خود چشم را می‌مالید امکان چسبیدن این مواد به قرنیه و ایجاد التهاب وجود دارد.

 

7. به تاریخ مصرف قطره‌های چشمی دقت کنید

هیچ چیزی بدتر از به کار بردن قطره‌های چشمی تاریخ گذشته نیست. این محلول‌ها دارای مواد پاک کننده هستند که باکتری‌های موجود در لنز را از بین می‌برند. بنابراین اگر می‌خواهید از خاصیت این محلول‌ها استفاده کنید باید به تاریخ مصرف‎شان توجه کنید. همین موضوع در مورد خود لنزها نیز وجود دارد. لنزها معمولا در یک محلول استریل قرار می‌گیرند که در اثر گذشت زمان خاصیت خود را از دست می‌دهند. یادتان باشد اشک مصنوعی و قطره‌های چشمی نیز دارای تاریخ انقضا هستند.

 

8. به قطره‌های رفع قرمزی چشم اعتماد نکنید

قرمزی چشم بسیار شایع است. در چنین شرایطی برخی افراد به طور خودسر از قطره‌های کمترکننده قرمزی چشم استفاده می‌کنند. قطره‌ای که از داروخانه می‌خرید حاوی منقبض کننده عروق است که می‌تواند به طور موقت قرمزی چشم را برطرف کند اما این داروها دربرگیرنده نگهدارنده‌ها و سایر مواد شیمیایی هستند که می‌تواند مشکل شما را در طولانی مدت بیشتر کنند. اگر چشم شما به طور مداوم قرمز می‌شود یا خارش شدید دارد حتما به چشم‌پزشک مراجعه کنید…